Recenzja "Instrukcji obsługi ścieżek klienta"

W ostatnim czasie postanowiłem zgłosić się do biura prasowego wydawnictwa Helion i zarejestrować się, jako recenzent książek. Pozwoli mi to odkrywać nowe tytuły i dzielić się moimi przemyśleniami tutaj na blogu.

W ramach tej współpracy dostaję egzemplarze recenzenckie książek, ale nie jestem w żaden sposób zobowiązany pisać o nich pozytywnie. Masz więc pewność, że będę pisał moje prawdziwe odczucia.

Na pierwszy ogień przyszedł do mnie egzemplarz „Instrukcji obsługi ścieżek klienta: czyli praktyczny przewodnik po CUSTOMER JOURNEY MAPS” autorstwa Katarzyny Michalak z Fuzers. Bardzo chętnie wybrałem ten tytuł, bo ostatnio w swojej pracy mam do czynienia ze ścieżkami klientów i miałem ochotę pogłębić ten temat.

O książce

Ta publikacja jest bardzo krótka. Sama część główna ma niewiele ponad 100 stron, a całość publikacji zamyka się w niecałych 160 stronach. Spokojnie można przeczytać ją na raz - ja to zrobiłem w okolicach przerwy lunchowej w pracy.

Znajdziesz w niej przejście przez cały proces tworzenia ścieżek klienta: od teorii, przez badania, mapowanie ścieżki, aż po jej regularne aktualizowanie. Zobaczysz przykłady templatek i odniesienia do różnych narzędzi, które mogą Ci pomóc podczas pracy.

Co mi się podobało?

Zdecydowanie nie ma tutaj lania wody. Bardzo nie lubię książek, które przez większość stron opowiadają, jak cudowne efekty osiągniesz po stosowaniu metod w niej zawartych, a samo „mięso” zajmuje raptem kilka stron. Tutaj zdecydowanie tego nie ma.

Bardzo fajna jest sekcja w której wypowiadają się różne osoby stosujące na co dzień ścieżki klientów. Dzielą się swoimi spostrzeżeniami i opowiadają co jest dla nich najtrudniejsze. Taki zbiór realnej, „bojowej” wiedzy jest bardzo wartościowy. Aż żałowałem, że nie ma więcej tych wypowiedzi.

Ogólnie temat ścieżek klientów jest też dotknięty bardzo szeroko. W kilku miejscach, aż westchnąłem, że „na to bym nie wpadł”. Szczególnie fajne jest parę wspomnianych w tekście narzędzi.

Co mi się nie podobało?

Po całej lekturze mam niedosyt. Widać, że autorka ma bardzo dużą wiedzę na temat ścieżek, jednak wiele elementów jest tylko wspomnianych. Trochę szkoda, że czytelnik jest zostawiany sam sobie w wielu kwestiach.

W związku z powyższym, zastanawiam się, kto dokładnie miał być odbiorcą tej książki. Z jednej strony jest to dobre wprowadzenie w ogólny temat ścieżek użytkownika, jednak z drugiej, żeby trzeba mieć szczegółową wiedzę, żeby zastosować rady z tej książki z sukcesem.

Podsumowanie

Mam poczucie, że ta książka byłaby dobrym podsumowaniem jakiegoś kursu, albo elementem zestawu zawierającego templatki z dokładnymi instrukcjami zastosowania. W obecnym kształcie brakuje jej trochę do bycia realną „instrukcją”, po którą sięga się za każdym razem, kiedy pracuje się na Customer Journey Maps.